G8AYAR-P19XDD0-R00L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
ODU
In Stock: 0
Datasheet
19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
G8AYAR-P19XDD0-R00L
DigiKey Part Number
1907-G8AYAR-P19XDD0-R00L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G8AYAR-P19XDD0-R00L
Description
ODU AMC RECEPT, STY 8, SZ 1.5, 1
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
G8AYAR-P19XDD0-R00L Models
Category
Shell Finish
Ruthenium over Electroless Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
19
Current Rating (Amps)
2A per Contact
Shell Size - Insert
1.5
Voltage Rating
275V
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C