XPC823VR75B2T
DigiKey Part Number
XPC823VR75B2T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XPC823VR75B2T
Description
IC MPU MPC8XX 75MHZ 256BGA
Customer Reference
Detailed Description
PowerPC Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 75MHz 256-PBGA (23x23)
Category
Display & Interface Controllers
LCD, Video
Manufacturer
NXP USA Inc.
Ethernet
10Mbps (1)
Series
USB
USB 1.x (1)
Packaging
Tray
Voltage - I/O
3.3V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 95°C (TA)
Core Processor
PowerPC
Mounting Type
Surface Mount
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Package / Case
256-BBGA
Speed
75MHz