PXAS30KBBE,557
DigiKey Part Number
568-1303-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXAS30KBBE,557
Description
IC MCU 16BIT ROMLESS 80LQFP
Customer Reference
Detailed Description
XA XA Microcontroller IC 16-Bit 30MHz ROMless 80-LQFP (12x12)
Category
Number of I/O
50
Mfr
Program Memory Type
ROMless
Series
RAM Size
1K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Part Status
Obsolete
Data Converters
A/D 8x8b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
External
Core Processor
XA
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
30MHz