MPC875CVR133
DigiKey Part Number
MPC875CVR133-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPC875CVR133
Description
IC MPU MPC8XX 133MHZ 256BGA
Customer Reference
Detailed Description
MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 133MHz 256-PBGA (23x23)
Category
Ethernet
10Mbps (1), 10/100Mbps (2)
Manufacturer
NXP USA Inc.
USB
USB 2.0 (1)
Series
Voltage - I/O
3.3V
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (TA)
Part Status
Obsolete
Security Features
Cryptography
Core Processor
MPC8xx
Mounting Type
Surface Mount
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Package / Case
256-BBGA
Speed
133MHz