MPC859TCZP100A
DigiKey Part Number
MPC859TCZP100A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPC859TCZP100A
Description
IC MPU MPC8XX 100MHZ 357BGA
Customer Reference
Detailed Description
MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 100MHz 357-PBGA (25x25)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPC859TCZP100A Models
Category
Graphics Acceleration
No
Manufacturer
NXP USA Inc.
Ethernet
10Mbps (1), 10/100Mbps (1)
Series
Voltage - I/O
3.3V
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (TA)
Part Status
Obsolete
Core Processor
MPC8xx
Package / Case
357-BBGA
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Supplier Device Package
357-PBGA (25x25)
Speed
100MHz