MPC5554MVR132
DigiKey Part Number
MPC5554MVR132-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPC5554MVR132
Description
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 416PBGA
Customer Reference
Detailed Description
e200z6 MPC55xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 132MHz 2MB (2M x 8) FLASH 416-PBGA (27x27)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
64K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.35V ~ 1.65V
Part Status
Not For New Designs
Data Converters
A/D 40x12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
External
Core Processor
e200z6
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
132MHz