684M17W2103L461
684M17W2103L461
684M17W2103L461
DigiKey Part Number
NOR1342-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
684M17W2103L461
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17 (15 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
684M17W2103L461 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.401" (10.20mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 17W2
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C