680S13W3103L201
DigiKey Part Number
NOR1188-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
680S13W3103L201
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 (10 + 3 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
680S13W3103L201 Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Number of Positions
Features
Grounding Indents
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C