178-037-313R571
178-037-313R571
178-037-313R571
DigiKey Part Number
1137FME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
178-037-313R571
Description
CONN D-SUB PLG/RCPT 37P R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37, 37 Position D-Sub - Stacked Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
178-037-313R571 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Number of Rows
2, 2
Color
Black
Mounting Type
Contact Form
Stamped
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C); 4 (DC, C)
Dielectric Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C