172-025-112R021 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NorComp Inc.
In Stock: 40
Datasheet
Similar
EDAC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
EDAC Inc.
In Stock: 0
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
172-025-112R021
172-025-112R021
172-025-112R021
DigiKey Part Number
3525MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-025-112R021
Description
CONN D-SUB PLG 25POS PNL MT SLDR
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
172-025-112R021 Models
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Color
Beige
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C