171-050-101L021 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for 171-050-101L021 is not available
171-050-101L021
DigiKey Part Number
2250MEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171-050-101L021
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Obsolete
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Color
Black
Number of Positions
Contact Form
Stamped
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
20-28 AWG
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C