ST42EB100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
TT Electronics/BI
Image for ST42EB100 is not available
ST42EB100
DigiKey Part Number
ST42EB100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST42EB100
Description
TRIMMER 10 OHM 0.25W GW TOP ADJ
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Manufacturer
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
10 Ohms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%