ST-7ETA203 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
20 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 3.0 Turn Top Adjustment
ST-7ETA203
DigiKey Part Number
563-ST-7ETA203TR-ND - Tape & Reel (TR)
563-ST-7ETA203CT-ND - Cut Tape (CT)
563-ST-7ETA203DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST-7ETA203
Description
TRIMMER 20K OHM 0.25W J LEAD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ST-7ETA203 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Nidec Components
Number of Turns
3.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
20 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.252" x 0.240" Face (6.40mm x 6.10mm)
Tolerance
±20%