TM-7EW203 is available for purchase but is not normally stocked.
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
20 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 3.0 Turn Top Adjustment
TM-7EW203
DigiKey Part Number
563-TM-7EW203-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TM-7EW203
Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TM-7EW203 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistance
20 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Round - 0.283" Dia (7.20mm)
Tolerance
±10%