ST-4ED100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
10 Ohms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Bottom Adjustment
ST-4ED100
DigiKey Part Number
563-ST-4ED100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST-4ED100
Description
TRIMMER 10-10 OHM 0.25W GW BOT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Manufacturer
Nidec Components
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Bottom Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
10 Ohms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%