ST-42EC503 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for ST-42EC503 is not available
ST-42EC503
DigiKey Part Number
563-ST-42EC503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST-42EC503
Description
TRIMMER 50K OHM 0.25W PC PIN TOP
Detailed Description
50 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
EDA/CAD Models
ST-42EC503 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mounting Type
Through Hole
Resistance
50 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.197" x 0.177" Face (5.00mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%