SM4ETA503 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nidec Components
In Stock: 2.269
Datasheet
50 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
SM4ETA503
DigiKey Part Number
SM4ETA503TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM4ETA503
Description
TRIMMER 50KOHM 0.25W J LEAD SIDE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Number of Turns
12.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Resistance
50 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.193" x 0.177" Face (4.90mm x 4.50mm)
Tolerance
±10%