CT-9EW100
DigiKey Part Number
563-CT-9EW100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT-9EW100
Description
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 18.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CT-9EW100 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Manufacturer
Nidec Components
Number of Turns
18.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
10 Ohms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.378" x 0.217" Face (9.60mm x 5.50mm)
Tolerance
±10%