UVZ1H470MEH is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 2
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 319
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 2.069
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 7.449
Similar
Similar
Cornell Dubilier Knowles
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVZ1H470MEH
DigiKey Part Number
UVZ1H470MEH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVZ1H470MEH
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVZ1H470MEH Models
Ripple Current @ Low Frequency
115 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
230 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C