UVZ1H332MHD
DigiKey Part Number
493-1347-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVZ1H332MHD
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UVZ1H332MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.77 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.0355 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C