UVY2V4R7MPD1TA
DigiKey Part Number
493-UVY2V4R7MPD1TACT-ND - Cut Tape (CT)
UVY2V4R7MPD1TA-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY2V4R7MPD1TA
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UVY2V4R7MPD1TA Models
Ripple Current @ Low Frequency
39 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
44.85 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C