UVY2A332MRD
DigiKey Part Number
493-12486-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVY2A332MRD
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UVY2A332MRD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.07 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.3805 A @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C