UVR0J471MED
DigiKey Part Number
493-1006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR0J471MED
Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UVR0J471MED Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
320 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
480 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C