UVP0J471MPD
DigiKey Part Number
493-17350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVP0J471MPD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UVP0J471MPD Models
Category
Polarization
Bi-Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
370 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
555 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C