UVK2E470MHD
DigiKey Part Number
493-17343-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK2E470MHD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UVK2E470MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
270 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
432 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C