UVK2E220MPD1TD
DigiKey Part Number
493-12637-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12637-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK2E220MPD1TD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UVK2E220MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
150 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C