UUT1H100MCQ1GS is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 7.241
Datasheet
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
UUT1H100MCQ1GS
DigiKey Part Number
UUT1H100MCQ1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUT1H100MCQ1GS
Description
CAP ALUM 50V POLAR
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
30 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
45 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C