UUR1J4R7MCL1GS
DigiKey Part Number
493-9582-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-9582-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUR1J4R7MCL1GS
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V SMD
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UUR1J4R7MCL1GS Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
31 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ High Frequency
51.77 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C