UUN1C471MNJ1MS
DigiKey Part Number
UUN1C471MNJ1MTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-UUN1C471MNJ1MSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-UUN1C471MNJ1MSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUN1C471MNJ1MS
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UUN1C471MNJ1MS Models
Category
Polarization
Bi-Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
420 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
630 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C