UUJ2G330MRQ1MS is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 150
Datasheet
33 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UUJ2G330MRQ1MS
DigiKey Part Number
UUJ2G330MRQ1MS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUJ2G330MRQ1MS
Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UUJ2G330MRQ1MS Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
160 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
256 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.787" Dia (20.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.831" L x 0.831" W (21.10mm x 21.10mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C