UUH1E471MNQ1MS is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 186
Datasheet
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UUH1E471MNQ1MS
DigiKey Part Number
UUH1E471MNQ1MS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUH1E471MNQ1MS
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
UUH1E471MNQ1MS Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
310 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
465 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C