UUH1C222MNQ1MS is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 253
Datasheet
2200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 125°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UUH1C222MNQ1MS
DigiKey Part Number
UUH1C222MNQ1MS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUH1C222MNQ1MS
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UUH1C222MNQ1MS Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
710 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
816.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C