UUG2D330MNQ1ZD
DigiKey Part Number
UUG2D330MNQ1ZD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUG2D330MNQ1ZD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 200V SMD
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UUG2D330MNQ1ZD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
310 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
496 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C