UUG1J221MNJ1MS
DigiKey Part Number
UUG1J221MNJ1MTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-UUG1J221MNJ1MSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-UUG1J221MNJ1MSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUG1J221MNJ1MS
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UUG1J221MNJ1MS Models
Ripple Current @ Low Frequency
580 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
870 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C