UUG1E222MNJ6MS
DigiKey Part Number
UUG1E222MNJ6MTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-UUG1E222MNJ6MSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-UUG1E222MNJ6MSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUG1E222MNJ6MS
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UUG1E222MNJ6MS Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.35 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.5525 A @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.886" (22.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C