UUG1E222MNJ1MS
DigiKey Part Number
UUG1E222MNJ1MTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-UUG1E222MNJ1MSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-UUG1E222MNJ1MSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUG1E222MNJ1MS
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UUG1E222MNJ1MS Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
1.35 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.5525 A @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C