UUG1A222MNQ1MS
DigiKey Part Number
493-7417-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-7417-1-ND - Cut Tape (CT)
493-7417-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUG1A222MNQ1MS
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V SMD
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UUG1A222MNQ1MS Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
960 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
1.104 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C