UUD1A220MCR1GS is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 1.288
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 9.641
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Panasonic Industry
Panasonic Industry
22 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UUD1A220MCR1GS
DigiKey Part Number
UUD1A220MCR1GS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UUD1A220MCR1GS
Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UUD1A220MCR1GS Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
40 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Impedance
1.8 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
10 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C