UTT1H2R2MDD1TE
DigiKey Part Number
UTT1H2R2MDD1TE-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UTT1H2R2MDD1TE
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UTT1H2R2MDD1TE Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
7.8 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
26 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.059" (1.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C