USV1V330MFD1TE
DigiKey Part Number
USV1V330MFD1TE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
USV1V330MFD1TE
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
USV1V330MFD1TE Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
72 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
108 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C