USV1E100MFD1TE
DigiKey Part Number
USV1E100MFD1TE-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
USV1E100MFD1TE
Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
USV1E100MFD1TE Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
33 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C