USR1A101MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 20.341
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 2.000
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 28
Similar
Cornell Dubilier Knowles
100 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
USR1V330MDD
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
USR1A101MDD
DigiKey Part Number
493-6022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
USR1A101MDD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
USR1A101MDD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
87 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
130.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C