USR0J101MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 8.604
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
100 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
USR0J101MDD
DigiKey Part Number
493-6018-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
USR0J101MDD
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
USR0J101MDD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
78 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
117 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C