USP1HR47MDD1TE
DigiKey Part Number
USP1HR47MDD1TE-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
USP1HR47MDD1TE
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
USP1HR47MDD1TE Models
Category
Polarization
Bi-Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
7.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.059" (1.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C