URS1J221MHD1TO
DigiKey Part Number
493-12011-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12011-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URS1J221MHD1TO
Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
URS1J221MHD1TO Models
Ripple Current @ Low Frequency
490 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
735 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C