UPZ2D331MHD6
DigiKey Part Number
493-4738-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPZ2D331MHD6
Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPZ2D331MHD6 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.01 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.414 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C