UPX1C331MPD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 142
Datasheet
330 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPX1C331MPD
DigiKey Part Number
UPX1C331MPD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPX1C331MPD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UPX1C331MPD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
504 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
672 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C