UPW2V220MHD1TN
DigiKey Part Number
493-12177-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12177-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW2V220MHD1TN
Description
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPW2V220MHD1TN Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
130 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
208 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C