UPW2G3R3MPD1TD
DigiKey Part Number
493-11939-1-ND - Cut Tape (CT)
493-11939-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW2G3R3MPD1TD
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPW2G3R3MPD1TD Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
36 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C