UPW1V220MDH is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
22 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UPW1V220MDH
DigiKey Part Number
UPW1V220MDH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1V220MDH
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPW1V220MDH Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
54 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
180 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
600 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C